Obecní úřad Ejpovice
Hlavní 24
337 01 Ejpovice
IČ: 00258695
DIČ: CZ00258695
Číslo účtu: 4728381/0100
Zdejší krajina byla osídlena již za doby kamenných mohyl (zhruba 3.století před Kristem), o čemž svědčí mnohé nálezy pohřebišť. Původní vesnice byla založena v 11. – 12. století našeho letopočtu EPEM (Epo byl plzeňský měšťan, který vlastnil část obce) a rozkládala se v údolí mezi Čilinou a Skálami.
První písemná zmínka o Ejpovicích pochází z 8.9.1331, kdy vesnice patřila špitálu sv. Máří Magdalény v Plzni. Konrád z Dobřan zakoupil Ejpovice pro tento špitál a král Jan vesnici osvobodil od placení královské berně.
Určujícím rozvojovým prvkem byla pro obec zemská stezka vedoucí tudy z Bavorska do Čech. Na původní královské cestě z Norimberka do Prahy stával hrad, který sloužil jako ochranná pevnost pro obyvatele. Z roku 1375 jsou známi dva vladykové Ejpovští – Štěpán a Zifríd, kteří se usadili na ,,Starém zámku“ u Ejpovic (Hrádek). Hrádek se nacházel naproti vesnici Klabavě a stal se sídlem téměř všech pánů Ejpovských. V držení vesnice se postupně vystřídalo mnoho pánů a vladyků (např. 1379 Ctibor ze Švamberka, 1398 Beneš z Ejpovic, 1505 Staněk z Pavlovic a další), až roku 1537 prodali Kryštof a Václav Točníkové z Křimic spolu se svým strýcem Janem tvrz Ejpovice (nové sídlo šlechty, nacházelo se ve vsi), ves Kyšice a Hrádek městu Plzni. Od té doby Hrádek pustl a již nikdy nebyl obydlen. Do dnešní doby se dochovala jen malá část hradního zdiva a označení ,,K Starému zámku“.
V 17. století byla v obci zahájena intenzivní těžba železných rud a byl zde postaven vodní hamr, který pracoval pro Horomyslické železárny.
Vesnice byla rozdělena pod držení Rokycan a města Plzně. Toto rozdělení je patrné i ze stavebního stylu jednotlivých, do dnešní doby zachovaných, zemědělských usedlostí z přelomu 19. století. Usedlosti, které byly pod správou města Plzně měly své vjezdy postaveny v barokním stylu a naopak usedlosti spadající pod Rokycany stavěly se ve stylu renesančním.
Základem předkládaných návrhů ejpovických obecních symbolů se stal znak vladyků z Ejpovic. Polcený štít s modrou hlavou představující plochu Ejpovického jezera, ve stříbrném poli červená věž s cimbuřím, černým oknem a branou symbolizující tvrz Hrádek i tvrz v Ejpovicích.
- dokument o udělení Znaku panem Lubomírem Zaorálkem ke stažení ZDE
Kaple sv. Václava byla postavena v roce 1904 z prostředků občanů, získaných většinou z výtěžků ochotnických divadelních představení, za vydatného přispění pana mlynáře Tyla ze mlýna. 28. 9. 1904 byla kaple slavnostně vysvěcena památce svatého Václava a od té doby je drženo v Ejpovicích václavské posvícení.
V roce 1994 se konala generální rekonstrukce kaple. Její znovuvysvěcení proběhlo v témž roce a ujal se ho 1. biskup plzeňský Msgr. František Radkovský za asistence arcibiskupa Jaroslava Aubrechta z Dýšiné. V kapli se každou neděli slouží bohoslužby a často se zde také konají koncerty vážné a gotické hudby.
Návesní kaple v Ejpovicích, umístěná u komunikace ulice Hlavní,
je postavená na přibližně čtvercovém půdorysu. Má stanovou střechu ukončenou čtyřbokou věžičkou, nad níž je umístěna osmiboká cibulová věžička s makovicí a křížem. Kaple je situována vstupem k silnici.
Kaplička, stejně jako ostatní sakrální stavby v Ejpovicích, musela podstoupit rozsáhlou rekonstrukci, která se uskutečnila v roce 2000 a v témž roce proběhlo její znovuvysvěcení.
Skromná kaplička pocházející ze 17. století se těší velké oblibě mezi místními lidmi, kteří jí také nazývají ,,Na Doroťáku“. V minulosti byla silně poškozena a roku 1994 byla společně s kaplí sv. Václava zrekonstruována. Slavnostní akt znovuvysvěcení se konal ve stejný den jako u výše zmíněné kaple a ujal se ho Msgr. František Radkovský.
Pomník je věnován obětem 1. a 2. světové války a americké armádě, která se účastnila osvobozování Ejpovic na konci 2. světové války. U pomníčku se konají každý rok pietní akce, u příležitosti oslav vzniku samostatného Československého státu (28. 10. 1918) a dne osvobození od fašismu (1945).
Chráněné území tvoří silicitové (buližníkové) těleso, které bylo odkryto v severní stěně bývalého železnorudného lomu. Toto těleso představuje skalní útes na břehu spodnoordovického moře. Na tomto útesu kromě abrazních jevů, způsobených mořským příbojem, byly zachovány i původní organismy, které zde žily v období starších prvohor. Zmíněné organismy se zde vyskytují v podobě povlaků na částech příbřežního skalního srubu či na kamenech v okolí. Nejčastěji zde lze nalézt druh Berenicea vetera, významný je výskyt stromatolitů.
Přírodní památka se nachází zhruba 1 km severně od Ejpovic. Přímo na chráněném území žádná turistická cesta nevede. Několik desítek metrů od bývalého lomu však mezi východním břehem nádrže a ejpovickými vodními tunely prochází žlutě značená turistická stezka z Klabavy do Ejpovic. Blíže k lomu pak vedou místní komunikace.
Jízdní řády on-line
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:455
TÝDEN:1296
CELKEM:316977
ZDE ke stažení
Rozpis zasedačky: ke stažení
ZDE ke stažení